System ładowania samochodów elektrycznych dla Wspólnot i Spółdzielni Blog Greenkick
Inteligentne systemy ładowania

System ładowania samochodów elektrycznych dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zapraszamy do wspólnej podróży w przyszłość z inteligentnym systemem ładowania. Opowiemy o systemie Zaptec, czyli unikalnej, norweskiej technologii, która umożliwia najszybsze, symultaniczne ładowanie samochodów elektrycznych i gwarantuje wykorzystanie całej dostępnej mocy w budynku.

,,Zainstalowaliśmy w naszym budynku już 88 Stacji Zaptec Pro. Polecam Zaptec każdemu, kto planuje ładowanie samochodu elektrycznego w budynku wielorodzinnym.’’

– Ottar Helland, Prezes Spółdzielni Tjensås III

Norwegia, czyli lider elektromobilności

Norwegowie są pionierami i liderami w elektromobilności. Zmieniają świat na lepsze, tworząc zelektryfikowaną i bardziej zrównoważoną przyszłość. Mówią, że podróże i odkrywanie są częścią tego, co czyni nas ludźmi. Z pasją poszukują i wdrażają lepsze sposoby podróżowania. Lepsze, czyli takie, które są zdrowsze dla nas i planety. Swoją pasję przekuwają w bardzo intuicyjne i wydajne systemy do ładowania samochodów elektrycznych. Łączą nowoczesną technologię z klasycznym skandynawskim designem. Zaptec w ciągu kilku lat zajął czołową pozycję na krajowym rynku, dostarczając najwyższej klasy stacje ładowania wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym.

Koncepcja elektromobilnej wspólnoty

Wspólnota, spółdzielnia lub deweloper zaczyna od inwestycji we wspólną infrastrukturę ładowania, to znaczy:

  • rozbudowa szafy rozdzielczej poprzez stworzenie i zabezpieczenie obwodu elektrycznego do systemu ładowania,
  • okablowanie, rekomendujemy przewody szynowe, czyli tak zwanej szynoprzewody, jest to estetyczna i nowoczesna
  • alternatywa dla kabli i puszek,
  • konstrukcje wolnostojące, jeśli parking jest zewnętrzny i nie graniczy ze ścianą budynku – rekomendujemy
  • dedykowane dla Zaptec słupki Onepole,
  • instalacja płyt montażowych Zaptec PRO.

Następnie wystarczy zawiesić stację Zaptec Pro na płycie montażowej. Rozbudowa systemu o kolejne stacje nie wymaga dodatkowej inwestycji w skrzynię rozdzielczą, zabezpieczenia i liczniki. Tym sposobem każdy w przyszłości będzie miał gwarantowane ładowanie samochodu elektrycznego, a koszty rozłożą się między inwestora i mieszkańców.

Aktualnie wielu Polaków planuje zakup samochodu elektrycznego. Według raportu PSPA polski park samochodów całkowicie elektrycznych w roku 2025 może liczyć około 290 tys. sztuk. We wspólnocie mieszkaniowej Nordseterskogen, krótko po tym, jak uruchomiono system Zaptec ilość samochodów elektrycznych wzrosła z 2 do 15. Wniosek jest jeden – możliwość ładowania samochodów elektrycznych w Twoim budynku podnosi jego prestiż i zwiększa atrakcyjność zarówno dla aktualnych, jak i przyszłych mieszkańców.

Chcesz zwiększyć atrakcyjność swojego budynku dla aktualnych i przyszłych mieszkańców za pomocą stacji ładowania samochodów elektrycznych? Skontaktuj się z doradcami technicznymi Greenkick.

Jak działa inteligentny system ładowania?

Zaptec APM (Automatic Power Management) mierzy w czasie rzeczywistym zużycie energii w całym budynku i przydziela więcej mocy dla ładowania samochodów elektrycznych wtedy, gdy budynek potrzebuje jej mniej. Z drugiej stromy, gdy w budynku jest pik zapotrzebowania na prąd, ogranicza ilość mocy przydzielonej systemowi ładowania. W skrócie – zwiększysz moc ładowania bez podnoszenia mocy przyłącza. W ten sposób Zaptec współpracuje z budynkiem, a co dzieje się wewnątrz samego systemu?

Po pierwsze równoważenie obciążenia. Dostępna moc jest rozdzielana pomiędzy poszczególne stacje, aby wykorzystać całą dostępną moc instalacji. Po drugie równoważenie faz – stacja automatycznie przełącza się między trybem jedno- i trójfazowym w zależności od dostępnej mocy. Co więcej, w trybie jednofazowym wybiera najmniej obciążoną fazę. To wszystko tworzy najinteligentniejsze rozwiązanie w branży elektromobilności. Norweska badania twierdzą, że system ładowania Zaptec umożliwia do 150% szybsze ładowanie bez przeciążania sieci.

,,Wybór Zaptec był naprawdę prosty. Cały proces wdrożenia – od pierwszej wizyty i inspekcji poprzez montaż i uruchomienie, został przeprowadzony bardzo dobrze i sprawnie.’’

– Dagfinn Uthaug, Członek Zarządu Lervig Brygge Pluss

Dodaj komentarz