Jak każda inwestycja również budowa ogólnodostępnej stacji ładowania wiąże się z kosztami i wielowymiarowymi korzyściami. W poniższym artykule opowiemy o najważniejszych aspektach inwestycji w publiczną stację ładowania samochodów elektrycznych.
Korzyści stacji ładowania samochodów elektrycznych
Aktualnie działają jeszcze w Polsce nieodpłatne punkty ładowania, ale wzrost rozwoju elektromobilności tworzy sektor komercyjny.
– Pobieranie opłat za sprzedaż usługi ładowania
Ta podstawowa korzyść dotyczy operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania będących jednocześnie dostawcami usługi lub pół prywatnych nastawionych na zysk ze sprzedaży usługi ładowania. Możliwych rozwiązań pobierania opłat jest wiele np.:
- rozliczanie miesięczne,
- stawka za pojedyncze ładowanie,
- abonament,
- stawka godzinowa.
Drugim rodzajem monetyzacji jest opłata za udostępnienie stacji dostawcą usługi ładowania. W jednym punkcie powinien działać nie mniej niż jeden dostawca, ale może być ich wielu. Wysokość opłaty zależy od umowy zawartej pomiędzy operatorem stacji a dostawcą usługi.
– Atrakcyjność dla pracowników
Możliwość ładowania samochodu elektrycznego w czasie pracy jest tak samo ważna dla użytkowników, jak ładowanie w nocy. Stanowi benefit pozapłacowy dla aktualnych i potencjalnych przyszłych pracowników. Stacja ładowania na parkingu dla pracowników wzmacnia w nich przekonanie o innowacyjnym i proekologicznym wizerunku pracodawcy, nawet jeżeli sami nie posiadają pojazdów elektrycznych. Jednak kto wie? Może taka postawa zachęci ich do zakupu elektryka.
– Flota samochodów elektrycznych
Koszty eksploatacji floty pojazdów elektrycznych będą znacznie niższe niż klasycznych samochodów na paliwo kopalniane. Co więcej, stacja ładowania, która nie jest aktualnie używana przez samochód flotowy, może być wykorzystywana jako ogólnodostępny i płatny punkt ładowania.
– Atrakcyjność dla klientów
Zarówno starych, jak i nowych – udostępnienie stacji ładowania w celach publicznych to okazanie swojego wsparcia dla rozwoju elektromobilności w regionie. Kreowany jest w ten sposób proekologiczny oraz innowacyjny wizerunek. Na ten moment stacja ładowania samochodów elektrycznych na terenie firmy to jeszcze prestiż. Jednak wkrótce będzie to konieczność. Kierowcy, którzy kierują się ekologicznymi i innowacyjnymi wartościami, chętniej dokonają zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli będą wierzyć, że stoi za tym idea ochrony środowiska. Dla wielobranżowych firm stacja ładowania samochodów elektrycznych wzbogaca asortyment usług, z których klient może korzystać podczas ładowania pojazdu.
– Reklama
Ogólnodostępne otoczenie stacji ładowania jest miejscem, w którym użytkownik samochodu elektrycznego spędzi trochę czasu. Właściciel stacji może czerpać dodatkowe korzyści finansowe z promowania własnych usług i produktów lub wypożyczenia powierzchni reklamowej innym podmiotom.
– Bezpieczeństwo energetyczne
Przejście z zasilania różnego rodzaju pojazdów na zasilanie elektryczne zmniejszy zapotrzebowanie Polski na import paliw kopalnych, a tym samym zmniejszy zależność od źródeł zewnętrznych np. Rosji. Taki proces poprzez gospodarkę krajową będzie miał wpływ na każdego obywatela, w tym także właściciela stacji ładowania.
Interesuje Cię stacja ładowania z 55-calowym ekranem LCD lub powierzchnią citylight?
Skontaktuj się z naszymi Doradcami Technicznymi.
Koszty inwestycji w budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych
Cena samego urządzenia waha się średnio od 20 000 zł do 500 000 zł w zależności od modelu, konstrukcji, mocy, przeznaczonego miejsca instalacji, złożoności systemów i warstwy cyfrowej.
– Budowa infrastruktury
Głównymi elementami kosztorysu budowy stacji ładowania są:
- cena gruntu i urządzenia,
- modernizacja infrastruktury elektrycznej, drogowej lub budowlanej w tym np. odbojnice i progi zwalniające,
- przyłączenie do sieci elektroenergetycznej,
- projekt budowlany,
- zgłoszenie stacji do UDT i ewentualne pozwolenie na budowę.
– Eksploatacja
Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo. Żaden z elementów infrastruktury stacji ładowania nie powinien stwarzać zagrożenia dla kierowców, użytkowników i osób postronnych. Równolegle stacja ma być odporna na nieumiejętne użytkowanie, warunki pogodowe i wandalizm. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej eksploatacji stacji ładowania, sprawdź nasz artykuł:(więcej na ten temat w artykule ,,Stacje ładowania samochodów elektrycznych –- bezpieczeństwo’’.) Do kosztów wliczają się także badania UDT wymagane po każdej modernizacji lub naprawie. Przeglądy serwisowe mogą nie być wliczone w cenę urządzenia.
Koszty zamyka samo wykorzystanie energii elektrycznej, którego cena waha się w zależności od opłat stałych i zmiennych wynikających z odpowiedniej taryfy.