Zastanawiasz się nad inwestycją w ogólnodostępną stację ładowania samochodów elektrycznych? W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, żeby inwestycja w infrastrukturę ładowania była rentowna.
Elektromobilność w Polsce dopiero raczkuje i funkcjonuje dużo różnych i często mylnych pojęć na jej temat, dlatego zacznijmy od poprawnych definicji opisanych w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych:
- Punkt ładowania – urządzenie, które może ładować pojedynczy pojazd elektryczny.
- Stacja ładowania – urządzenie związane z obiektem budowlanym lub wolnostojący obiekt budowlany z co najmniej jednym punktem ładowania wraz ze stanowiskiem postojowym.
- Ogólnodostępna stacja ładowania – stacja dostępna na równych warunkach dla każdego właściciela pojazdu elektrycznego.
Chcesz zainwestować w ogólnodostępną stację ładowania samochodów elektrycznych? Skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi.. Zajmiemy się za Ciebie całym procesem – od wykonania analizy, po przygotowanie projektu, kosztorysowanie, aż po prace budowlane i odbiór Urzędu Dozoru Technicznego.
Stacje ładowania – cechy idealnej lokalizacji
Jakie cechy powinna mieć idealna lokalizacja stacji ładowania? Poniżej opowiemy o tym z punktu widzenia użytkowników.
- Łatwy dostęp zarówno dla obecnych, ale i potencjalnych właścicieli samochodów elektrycznych. Warto pamiętać o dostępności dla osób niepełnosprawnych.
- Dobra widoczność dzięki uniwersalnemu oznakowaniu stacji ładowania. Oznakowanie miejsca postojowego składa się z zielonej koperty z białymi konturami i symbolu samochodu lub akronimu EE. Obok stacji stawiamy znak drogowy z symbolem stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jeżeli producent stacji umożliwia personalizację, możemy zastosować przyciągające wzrok grafiki i podświetlenia led.
- Dostosowanie mocy ładowania do potrzeb klientów przebywających w danej lokalizacji. Na stacji benzynowej lub na MOP klientom zależy na czasie, dlatego warto umożliwić ładowanie prądem DC z dużą mocą np. 60 lub 100 kW. Z drugiej strony w hotelu możesz pozwolić sobie nawet na stację ładującą prądem AC z mocą do 22 kW.
- Bardzo ważny jest również rodzaj wtyczki. Funkcjonuje kilka rodzajów złączy, ale z całą pewnością najpopularniejsze to Typ 2 do ładowania prądem AC i CCS Typ 2 dla prądu DC. Kilka popularnych modeli samochodów jest wyposażonych w gniazdo CHAdeMO. W związku z tym optymalnym rozwiązaniem jest kilka punktów ładowania z różnymi złączami w ramach jednej stacji.
- Idealna lokalizacja to również taka, która umożliwia zagospodarowanie czasu kierowcy w przyjemny lub twórczy sposób.
Stacje ładowania – przykładowe lokalizacje
Możesz zainwestować w stację ładowania pojazdów elektrycznych w wielu różnych lokalizacjach. Wszystko zależy od natężenia ruchu, parametrów ładowania i docelowej grupy odbiorców. Poniżej znajdziesz kilka przykładów i rekomendacji.
Stacje ładowania w hotelach
Goście hotelowi mogą ładować swoje samochody w warunkach zbliżonych do tych domowych. Podczas dziennego pobytu lub w nocy. Gdy ładowania może potrwać kilka godzin, nie potrzebujemy dużej mocy. Wystarczy 22 lub nawet 11 kW do ładowania prądem AC lub np. wallbox DC o mocy 30 kW. Optymalnym rozwiązaniem jest system ładowania, składający się z wielu punktów, działających w sposób symultaniczny tzn. ładując równolegle.
Stacja ładowania na parkingach garażowych
Budowa stacji w miejscu z istniejącą instalacją elektryczną obniża koszty inwestycji. Ponadto możliwość naładowania samochodu zwiększa funkcjonalność parkingu. Użytkownicy samochodów, którzy korzystają z parkingów P+R mogą ładować się wolniej ze względu na specyfikę korzystania z tego typu miejsc.
Ładowanie samochodów elektrycznych na stacjach benzynowych
Szczególnie na tych, które mieszczą się przy drogach szybkiego ruchu poza miastem. Idealnym rozwiązaniem jest ładowanie prądem DC o wysokiej mocy, żeby czas naładowania elektryka był zbliżony do czasu, który poświęcamy na zatankowanie samochodu spalinowego wraz z wypiciem kawy i zjedzeniem hot-doga. Podobnie jak w przypadku parkingu garażowego korzyści są obopólne: kierowca podczas ładowania może skorzystać z innych usług stacji.
Stacja ładowania przy hipermarkecie lub galerii handlowej
Idealne miejsca, żeby biernie nie czekać podczas ładowania samochodu .Korzyści leżą po obu stronach. Ładujesz baterię w czasie zakupów lub seansu kinowego. Średni czas pobytu w galerii handlowej to około 100 minut. To znaczy, że warto zainwestować w stację DC, ale niekoniecznie o bardzo dużej mocy.
Stacje ładowania w miejscach użyteczności publicznej
Czyli m.in. na basenach, halach sportowych, kinach, teatrach, urzędach, centrach miast itp. To przykłady miejsc, w których dużym prawdopodobieństwem można zaplanować czas ładowania samochodu elektrycznego. Podobnie jak w przypadku hipermarketów i galerii handlowych optymalnym rozwiązaniem będą stacje DC o mniejszej mocy oraz średniej mocy. Taka lokalizacja stacji to również idealne miejsce na monetyzowanie reklam za pomocą nośników takich jak Citylight lub ekrany LCD.
Jesteś zainteresowany inwestycją w stację ładowania z nośnikiem reklamowym? Napisz do naszych doradców technicznych.