Magazyny energii
Współczesne systemy energetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, co prowadzi do ich decentralizacji. Magazyny energii są kluczowe dla utrzymania stabilności tych systemów, ponieważ umożliwiają zarządzanie różnicami pomiędzy produkcją a zapotrzebowaniem na energię. Magazyn energii pozwala na przechowywanie energii wygenerowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną, abyś mógł z niej korzystać w dowolnym momencie, na przykład w nocy lub podczas trudnych warunków pogodowych. Nie zwlekaj i zapytaj nas o rozwiązanie dla siebie!
Jak działają magazyny energii?
Magazyny energii działają poprzez akumulację nadmiaru energii elektrycznej w momentach, gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie, co jest szczególnie istotne w systemach opartych na odnawialnych źródłach energii. Zmagazynowana energia może zostać wykorzystana później, na przykład w przypadku awarii sieci lub niekorzystnych warunków pogodowych.
W domowych systemach, energia z paneli fotowoltaicznych jest najpierw zużywana na bieżąco, a ewentualny nadmiar trafia do magazynu. Kiedy magazyn jest w pełni naładowany, nadwyżka energii może być przekierowana do sieci. W momencie braku produkcji, energia zmagazynowana jest wykorzystywana, a gdy magazyn się wyczerpie, pobierana jest energia z sieci. Jeśli już wiesz jak działa magazyn energii, sprawdź co zyskasz posiadając własny magazyn:
- jeszcze większą niezależność energetyczną,
- brak przerw w dostawie prądu,
- maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej,
- ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej,
- nowoczesny i samowystarczalny dom.
Magazyn energii do fotowoltaiki
Magazyny energii wspierają odnawialne źródła energii, umożliwiając przechowywanie energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna i wiatrowa. Dodatkowo, oferują zabezpieczenie przed awariami, dostarczając energię w przypadku przerw w dostawie prądu, co jest korzystne w awaryjnych sytuacjach.
W większości przypadków nie ma żadnych przeszkód, aby podłączyć magazyn energii do już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Rodzaj instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii wpływa przede wszystkim na sposób ich podłączenia i na efekty, jakie można uzyskać.
Dobór odpowiedniego magazynu energii do fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, ilość wytwarzanej energii, zapotrzebowanie energetyczne, a także preferencje użytkownika. W tym celu powinniśmy określić, jak duże zużycie prądu będzie w naszym domu. Najprościej będzie wówczas zsumować łączny pobór energii dotyczący zużycia energii przez wszystkie urządzenia, czyli chociażby lodówkę, telewizor, komputery, pralkę czy ładowarki do wszelkich przenośnych sprzętów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, umów się na darmową konsultację z naszym doradcą.
Magazyny energii cena i koszty
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy bowiem od naszego zapotrzebowania. Koszt takich systemów zależy od kilku czynników, w tym pojemności, technologii akumulatorów, kosztów instalacji oraz integracji z istniejącą infrastrukturą energetyczną. Jednakże, dzięki postępowi technologicznemu i wzrostowi skali produkcji, koszty tych systemów stopniowo maleją, co sprzyja ich szerszemu zastosowaniu. Przewiduje się, że rozwój nowocześniejszych technologii oraz większa konkurencja na rynku znacząco obniżą ceny. Dodatkowo, wsparcie ze strony rządu i regulacje promujące odnawialne źródła energii i magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w zachęcaniu do inwestycji w tego typu rozwiązania. Nadchodzi dotacja „Mój prąd 6.0” dla magazynów energii, o której dowiesz się niżej. Nie zapominaj również, że fotowoltaika z magazynem energii to jeden wydatek na długie lata. Taki, dzięki któremu wyraźnie zwiększasz swoją niezależność energetyczną, a co za tym idzie – „odporność” na kolejne podwyżki cen prądu.
Czy cena powinna być głównym kryterium wyboru? To zależy od wielu czynników. Jeśli różne modele magazynów energii mają zbliżone parametry, sensowne może być wybranie tańszej opcji. Aby jednak dokonać świadomego wyboru, ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją dostępnych urządzeń i skorzystanie z porady doświadczonego specjalisty.
Nadchodzi Dotacja Mój Prąd 6.0: Magazyny Energii
W zależności od kosztów związanych z montażem magazynu energii, prosument może otrzymać maksymalnie 16 tys. zł dofinansowania z programu Mój Prąd do Magazynu Energii, jednak nie więcej niż 50% poniesionych kosztów.
Magazyny Energii mają na celu zwiększenie autokonsumpcji energii, którą wytwarzają prosumenci. Dzięki takiemu rozwiązaniu opłacalność fotowoltaiki znacznie się zwiększy, ponieważ zamiast odsyłać nadwyżki energii do sieci, prosument będzie mógł ją magazynować we własnym akumulatorze.
Takie rozwiązanie niesie również korzyści dla operatora sieci, ponieważ w okresach wzmożonej produkcji, energia którą wyprodukujemy trafi do magazynów i dzięki temu nie będzie dochodziło do przeciążenia sieci.
Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia (może ono nastąpić w późniejszym terminie) do 31.07.2024 r. magazyn energii/ ciepła jako urządzenie dodatkowe, ale nie obligatoryjne:
- moc mikroinstalacji od 2 kW do 10 kW,
- wysokość dofinansowania – do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:
- magazyn energii – 16 tys. zł
Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia od 01.08.2024 r. wraz z magazynem energii/magazynem ciepła (wymóg obligatoryjny):
- moc mikroinstalacji od 2kW do 20 kW;
- wysokość dofinansowania – do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:
- magazyn energii – 16 tys. zł;
Więcej informacji na temat Programu Mój Prąd 6.0 znajdziesz na stronie programu.